Wdzięczna pasja dla kreatywnych

Technika decoupage to popularna metoda zdobienia, która wymaga od wykonujących ją przede wszystkim ogromnej pomysłowości oraz zręczności. By wykonywać tak efektowne ozdoby, konieczne okazuje się wykazanie sprytem manualnym. Podstawą tego stylu dekorowania jest odręczne malowanie rozmaitych motywów. Możliwości są nieograniczone, więc warto puścić wodze fantazji i ruszyć wyobraźnią, aby zaciekawić swą kreatywnością.

Decoupage polega na efektownym zdobieniu rozmaitych przedmiotów codziennego użytku. Jest to bardzo dobry sposób na to, aby zaskoczyć unikatowością oraz niepowtarzalnością dekoracji. W ten sposób uda nam się stworzyć aranżację idealnie taką, jaką sobie wymarzyliśmy, zgodną z naszym poczuciem gustu oraz co najważniejsze przejawiającą nasz charakter i osobowość. Paleta materiałów możliwych do zastosowania jest tak rozległa, że w zasadzie da się korzystać do zdobienia z czego tylko chcemy i co mamy w danym momencie pod ręką. Podchodząc do tego hobby nieco bardziej profesjonalnie, warto odwiedzić profesjonalne sklepy, w których znajdują się fachowe akcesoria przeznaczone właśnie do decoupage. Korzystając ze specjalnych surowców stworzonych właśnie do dekorowania w tym nurcie, mamy pewność, że wraz z biegiem czasu nasze dzieło nie straci uroku. Stosując trwałe elementy możemy cieszyć się estetycznymi ozdobami przez wiele lat, bez obaw o odklejenie się poszczególnych części czy wyblaknięcie kolorów. Użytkowanie dzieł techniki decoupage jest bardzo praktyczne i funkcjonalne. Ostatnio modne stało się modelowanie z zastosowaniem metody trójwymiarowej – 3D, która daje gwarancję oryginalności, nietuzinkowości oraz atrakcyjności. Do podstawowych materiałów stosowanych w tej technice zalicza się zwłaszcza papier, lakier, specjalny preparat do spękań, klej oraz masę modelarską.

Określenie decoupage wzięło się z języka francuskiego, to jest od czasownika decouper, który oznacza wycinać. Jego wersja klasyczna opiera się na przyklejaniu na danej powierzchni wzoru z papieru. Następnie podłoże zdobione zostaje pokryte paroma warstwami lakieru. Musi być ich sporo, aby motyw dekoracyjny mógł się wtopić w obiekt i po wyschnięciu zlał się strukturą z powierzchnią. Nie powinien odstawać, być chropowaty czy też miąć się. Cała sztuka decoupage polega przecież na tym, aby naklejając uzyskać efekt jakby to, co przedstawia dekoracja sprawiało wrażenie namalowanego.