Sposób na adrenalinę – paintball

Po raz pierwszy specjalistyczny sprzęt do paintballa skonstruowany został w latach pięćdziesiątych minionego stulecia. Najpierw stosowano go do odznaczania drzew przez pracowników służb leśnych. Do sportu wykorzystywany zaczął być natomiast dopiero w roku 1981. Takie przeznaczenie popularnych markerów pojawiło się za sprawą trzech przyjaciół – Bob Gurnsey, Hayes Noel i Charles Gaines. Dziś paintball stał się szeroko rozpowszechnionym hobby wśród coraz rozliczniejszej grupy żądnych adrenaliny.

Najpierw paintball nazywano mianem „survival”. Z czasem dopiero upowszechniło się określenie paintball, które przetrwało do dnia dzisiejszego. Ta gra zespołowa polega przede wszystkim na opracowaniu wspólnej taktyki, która pozwoli na to, aby pokonać przeciwnika nie tylko ślepym strzelaniem kulek, ale zwłaszcza logicznym myśleniem. Do walki potrzebne są specjalne markery, które przypominają nieco broń pneumatyczną. Działają one poprzez wykorzystanie sprężonego powietrza, pod wpływem którego możliwe okazuje się wystrzeliwanie kulek z farbą. Pociski są tworzone z zastosowaniem żelatyny spożywczej. Charakterystyczne jest natomiast to, że kiedy nabój uderzy w jednego z graczy, pozostawia na jego kombinezonie specyficzny kolor. Rozpryskana farba jest znakiem, że ktoś został „trafiony”, więc musi zejść z pola walki. Nie ma możliwości wystartowania w grze tego rodzaju, która zaliczana jest do sportów ekstremalnych bez założenia odpowiedniego stroju. Odpowiedni asortyment wyposażający zawodników paintballu jest wręcz niezbędny, bowiem strzał kulką z farbą z dalekiej odległości może być bardzo bolesny. Nawet, jeśli jesteśmy ubrani w przeznaczony do gry kombinezon, to i tak na ciele pozostają siniaki po uderzeniach. Ponadto warto także zwrócić uwagę na szczególną ochronę najwrażliwszych partii ciała, a więc głowy oraz twarzy, które powinny być zabezpieczone specjalną maską osłaniająca. Konsekwencje nie ochronienia ciała mogą być dla zawodnika naprawdę poważne. Dlatego też nie jest dobrym rozwiązaniem organizowanie paintballu na własną rękę. Pamiętajmy, że jest to sport ekstremalnych, w związku z czym nie da się ukryć, że nie trudno tu o wszelkiego rodzaju kontuzje.

Na tę dyscyplinę decydują się głównie panowie, którzy są pełni energii i paintball owe napięcie pozwala im w prosty sposób rozładować. Poza tym, nie zapominajmy także, że to panowie zwłaszcza są zwolennikami zabawy w wojnę, bijatyk oraz taktycznych skradań. By wykonywać ten sport trzeba być człowiekiem o mocnych nerwach, odważnym i z dużą odpornością na ból. Mimo jednak dyskomfortu wiążącego się z bolesnymi strzałami czy też mało sprzyjającymi warunkami środowiskowymi, sprawdzić się w paintballu chce coraz więcej osób. Jest to świetny sposób na wyćwiczenie kondycji, doskonały wariant dla tych, którzy szukają emocji i lubią adrenalinę.