Jak urządzić pokój pierwszoklasisty?

Jaki powinien być pokój pierwszoklasisty? To pytanie zadaje sobie wielu rodziców. Na pewno przy jego urządzaniu powinniśmy wziąć pod uwagę zainteresowania i predyspozycje naszego dziecka.

Powinno się w nim znajdować wygodne biurko przy, którym nasz pierwszoklasista będzie odrabiał zadania domowe ale i projektował czy budował z klocków. Biurko nie powinno znajdować się zbyt blisko okna, które może rozpraszać podczas nauki ani zbyt blisko kaloryfera. Dziecko powinno siedzieć w pozycji tzw,, nosem do ściany” co ma duży wpływ na poprawę koncentracji podczas pracy, gdyż nic nie odciąga jego uwagi.

Nieodłącznym elementem związanym z biurkiem jest odpowiednie siedzisko – fotel lub krzesło. Powinno ono mieć regulowaną pozycję siedziska i pleców, oraz być dostosowane do wzrostu dziecka. Dostęp do biurka powinien być łatwy i niczym nie ograniczony. Pamiętajmy również o odpowiednim oświetleniu miejsca pacy naszego pierwszoklasisty. Dobrze dobrana lampa na biurko to duża zaleta. Może być to lampa stojąca, czy wisząca ważne aby światło padało z lewej strony w przypadku dzieci praworęcznych a z prawej w przypadku dzieci leworęcznych. Dodatkowo nowoczesne oświetlenie doda niezwykłego charakteru każdemu pokojowi.

Ważnym jest także aby w takich pokojach znajdowało się dużo powierzchni, na których nasze dzieci będą mogły rozkładać swoje „hobby”, oraz regałów i półek komód, na których będzie mogło układać swoje skarby i książki. Łóżko powinno być oczywiście wygodne najlepiej z szufladą na pościel.