Jak dbać o ogród?

Piękny ogród to marzenia niejednego gospodarza. Właściwe o niego zadbanie pozwala na to, aby móc zyskać ciekawą wizytówkę swego gospodarstwa domowego. Wysiłek, jaki wkładany jest w pielęgnację nierzadko nie przekłada się jednak na pożądane efekty. By praca w ogrodzie dawała owoce warto zapoznać się z kilkoma istotnymi wskazówkami na temat szeroko rozumianego ogrodnictwa.

Pierwsza sprawa, na jaką warto zwrócić uwagę to podlewanie gruntu. Lepiej rzadziej, ale większym strumieniem. To, ile dokładnie mamy lać wody powinno być z kolei zależne zwłaszcza od rodzaju danej gleby oraz wielkości działki i rodzaju roślin, jakie są na niej hodowane. Istotna jest również pora roku i warunki atmosferyczne, jakie panują w ostatnim czasie. Niezależnie natomiast od czynników wyżej wymienionych, warto nawadniać powierzchnię gruntownie i dogłębnie, aby nawilżyć nie tylko warstwę zewnętrzną, ale też wewnętrzną, zwłaszcza korzenie. By zatrzymać wodę w środku ziemi można też wykonać ściółkowanie. W ten sposób słabiej paruje.

Ważnym zabiegiem okazuje się też napowietrzanie trawnika określane fachowo, jako aeracja. Do jej przeprowadzenia stosowane są sprzęty mechaniczne oraz ręczne, w zależności od preferencji indywidualnych. Największą korzyścią wynikającą z napowietrzania jest sprawniejszy rozwój systemu korzeniowego oraz wyrównanie darni i przyrost masy korzeni. Dzięki temu gleba jest dotleniona i nawodniona właściwie.

W wielu gospodarstwach domowych inwestuje się także w oczka wodne, które stanowią ładną ozdobę, jednak, aby pełniły swą rolę wizualną wymagają one systematycznego oczyszczania. Wyjątkowo istotne jest to w sezonie zimowym. Zacznijmy od tego, że późną jesienią, gdy liście intensywnie spadają z drzew konieczne staje się zabezpieczenie oczka stosownym przykryciem po to, aby wnętrze sadzawki nie zostało zabrudzone liśćmi. W ten sposób nie będziemy sobie dokładali dodatkowych obowiązków. Zawsze wszelkie pozostałości roślinne należy z wody wyłowić.

Zabiegiem pozytywnie wpływającym na to, w jaki sposób eksponowany jest nasz ogród okazuje się regulacja koron drzew. Rośliny potrzebują przycinania po to, aby mogły rosnąć zdrowo w danym kształcie. Poza tym, jest to ważne dla ogólnej kondycji drzewa. Zainfekowane gatunki trzeba jak najszybciej wyregulować, aby zahamować rozprzestrzenianie się stanów infekcyjnych. Nie wolno również zapomnieć o cięciach technicznych, które są wymagane, aby ograniczyć ryzyko niebezpieczeństwa. Nieprzycinane gałęzie łamią się, mogąc wyrządzić krzywdę przebywającym w pobliżu.

Na koniec kilka słów o nawożeniu roślinności. Ten zabieg jest niezbędny do ochrony ogrodu przed szkodnikami. Oprócz nawożenia konieczne jest także wykonanie raz na jakiś czas procesu odkwaszania. Zanim jednak zastosujemy jakikolwiek produkt dobrze, abyśmy postarali się sprawdzić stan gleby. Wystarczy pooglądać warstwę z zewnątrz, delikatnie przekopać ziemię, aby móc popatrzeć na jej strukturę od wewnątrz a także spojrzeć na rośliny z niej wyrastające – ich wielkość, bujność, krzewistość oraz barwę. Nie ryzykujmy, jeśli nie jesteśmy pewni, bowiem przedawkowanie nawozu może prowadzić do zniszczenia roślin.