Sprawdzone sposoby na żyzną glebę

By móc mieć piękny i robiący wrażenie ogród potrzebne okazuje się nie tyle pielęgnowanie samej roślinności w postaci kwiatów, krzewów czy drzewek, ale zwłaszcza systematycznie dbanie o glebę. Wszelkie zabiegi powinny prowadzić do utrzymania właściwej równowagi biologicznej podłoża, w jakim mają być hodowane nasze rośliny. Poniżej kilka sposobów na to, aby uzyskać żyzną glebę.

Proces spulchniania

Uzyskiwany jest tu poprzez orkę, gracowanie, przekopywanie powierzchni i jej grabienie. Dzięki temu struktura ziemi się w znaczący sposób poprawia, co dowodzą nie tylko ogrodnicy, ale również rolnicy, na co dzień praktykujący konwencjonalne metody w rolnictwie. Dzięki specjalnym zabiegom mającym na celu spulchnianie podłoża woda paruje, z kolei chwasty ulegają zniszczeniu.

Okopywanie

Polega to na robieniu specyficznego kopca dookoła roślinki, co przydaje się nie tylko w rolnictwie, ale także w warzywnictwie. Generalnie chodzi tu o to, aby przysypać delikatnie dolną partię łodygi. W ten sposób poprawie ulega struktura gleby, lecz zabieg ten, mimo że jest wskazany nie przyczynia się do użyźnienia gruntu. Bardzo polecany jest on przy uprawie roślin bulwiastych, fasoli, groszku, pora i pomidora.

Ściółkowanie

Ściółkowanie stanowi nieodzowny zabieg wykorzystywany w ogrodnictwie, w tym również ozdobnym oraz w sadach i ogrodach ekologicznych. Na ściółkę przydają się szyszki, słoma, resztki skoszonego trawnika, trociny, kora czy kompost. W przypadku posesji przydomowych ściółkowanie wiąże się z dwiema głównymi funkcjami – zabezpieczającą oraz podnoszącą walory estetyczne. W ogrodach wykorzystuje się zwłaszcza torf, grys, szyszki, korę sosnową oraz keramzyt. Dodatkową ochronę zapewni natomiast agro-włóknina, jaka osłania przed wieloletnimi chwastami. W ogrodach warzywnych natomiast rolę ściółki pełnią słoma, trociny pochodzące z drzew liściastych oraz siano, bowiem to one nie zakwaszają gleby.

Nawożenie

Wyróżnia się na chwilę obecną dwie podstawowe grupy nawozów – chemiczne oraz organiczne, czyli naturalne. Drugi typ to wszelkie specyfiki mikrobiologiczne, obornik, biohumus oraz ptasie guano, czyli odchody. W pierwszym przypadku natomiast wyróżnia się rozmaite rodzaje nawozów, uzależnione zwłaszcza od dominującej substancji, a więc popularne są potasowe, magnezowe, wapniowe oraz fosforowe i azotowe.