Po co bielić drzewka owocowe?

Dzięki zabiegom bielenia możliwe okazuje się ochronienie roślin przed rozmaitymi infekcjami, chorobami oraz szkodnikami. Są one o wiele bardziej odporne na niekorzystne działanie mrozu, a także ładniejsze i zdrowsze. Jak się natomiast za to zabrać? Kilka cennych wskazówek znajduje się poniżej.

Nieprzypadkowo wybrano akurat kolor biały. Pozwala on bowiem na to, aby zabezpieczyć drzewka przed nadmiernymi promieniami słonecznymi, które prowadzą do przegrzewania się roślin. W trakcie dnia, gdy jest ciepło i słońce wychodzi zza chmur kora rozszerza się pod wpływem oddziaływania promieni. W nocy natomiast dochodzi z reguły do dość dużego obniżenia się temperatur, co sprawia, że rozszerzona kora się kurczy. Efektem wizualnym takich diametralnych warunków atmosferycznych są delikatne, pionowe pęknięcia. Bielenie może takim skokom temperatur zaradzić.

W bieleniu używa się opryskiwacza ręcznego bądź pędzla. W sklepach z akcesoriami ogrodniczymi dostępne są już gotowe preparaty, które pozwalają na bielenie od razu, bez konieczności samodzielnego przygotowywania roztworu. Jedyne, co jest potrzebne, to rozmieszanie kilograma wapna z pięcioma litrami wody. Tym pokrywamy korę. Czasami do takiej mieszanki dodaje się również uzupełnienie w postaci funabenu, czyli maści antygrzybicznej, gliny czy krowieńca. Maksymalnie możliwe jest dodanie do 10 procent tych składników. Ponadto drzewka owocowe często bielone są również z użyciem papki, które wykonywana jest z 55% gliny, 30% krowieńca, 6% mączki glonowej oraz 6% popiołu drzewnego. Do tego dochodzi również wyciąg ze skrzypu. Pokrycie kory taką miksturą pozwala na obniżenie ryzyka pojawienia się grzybów. Mieszanka działa również odstraszająco na insekty zaś leczniczo na korę drzewną.

Bielenie powinno się wykonać po raz pierwszy między listopadem oraz grudniem. Kolejny raz natomiast na przełomie stycznia i lutego. Korę dodatkowo trzeba odpowiednio przeczyścić, do czego pomocna może być szczotka ryżowa. Dopiero po tym opryskujemy „skórę” drewna specyfikami olejowymi. Dzięki temu drzewko ma zagwarantowane nawet do 60% szkodników mniej. Przy opryskiwaniu konieczne jest natomiast uwzględnienie nie tylko pnia, ale także i gałęzi. Całe drzewo warto pokryć preparatami, a później zająć się bieleniem. Szczególny nacisk położony powinien zostać na pomalowanie południowo-zachodniej strony drzewka, gdyż to ona najprędzej ulegnie nagrzaniu.